У мальовничих «Горганах», просто серед гір, біля с.  Осмолода, Рожнятівського району, Івано-Франківської області, розкинулось славне не тільки на території Прикарпаття, але й цілої України, урочище Підлюте. Прозвані в народі «Кедрові палати» розляглися на лівому березі найчистішої річки Європи – Лімниці, а тому здавна було славне своїми цілющими мінеральними водами.

Історія цього місця тісно пов’язана з історію Української Греко-Католицької Церкви на Прикарпатті, адже урочище Підлюте започаткувало своє існування, властиво, завдяки митрополиту Сильвестру Сембратовичу. Архієрей, після рекомендацій спеціалістів, які одноголосно задокументували, що дане цілюще повітря, багаті звіром угіддя, лікувальні сірчано-йодисті мінеральні джерела є корисними для перебування в цьому місті, всіляко сприяв його розвитку. Таким чином в урочищі почалось будівництво митрополичої резиденції. Щоправда, під час Першої світової війни її було зруйновано гарматним вогнем російської армії під командуванням генерала Брусилова.

Але згодом Митрополит Андрей Шептицький відбудував власним коштом будівлі для відпочинку та інші. До Підлютого було прокладено вузкококолійку. Вибір саме цього урочища для митрополичої резиденції не випадковий, адже в Підлютому — три мінеральні джерела. Відтак, обладнали три невеличкі басейни під символічними назвами Сильвестр, Андрей і Тит. В урочище приїжджали відпочивати і лікуватися аристократи з усієї Австро-Угорщини. Лікували ревматизм, «жіночі» хвороби, недуги нервової системи, туберкульоз кісток і недокрів’я. За хімічним складом підлютівська вода подібна до трускавецької, її пили і використовували для ванн. Резиденція стала відомим курортом, на якому щоліта оздоровлювалися, за різними даними, від 120 до 350 осіб. В Підлютому працювали відомі лікарі, лікування було доступне не тільки для священнослужителів. Вода з мінеральних сірководневих джерел використовувалася для лікування ревматизму та інших захворювань. Наприкінці 70-х років резиденція була спалена, а пізніше заново відбудована косівськими майстрами.

Відбудовано її було лише в кінці 80-их років. Стараннями блаженної пам’яті Владики Софрона Мудрого, урочище стали використовувати як реколекційний центр Івано-Франківської єпархії. Центральною спорудою залишається колишня “Кедрова палата”, реставрована і наближена до оригінального вигляду. Збудовано триповерховий реколекційно-відпочинковий дім,  невелику, але сучасну церкву, інтер’єр якої викладений мозаїкою з італійського каменю, зберігся старовинний грот (кінця ХІХ ст.).

На сьогоднішній день, зусиллями Архієпископа і Митрополита Івано-Франківського Кир Володимира Війтишина, коплекс відновлений до сучасних вимог суспільства. Сюди входять: «Кедрові палати», двоповерховий реколекційно-відпочинковий дім, храм Покрови Пресвятої Богородиці, їдальня, простора альтанка, спортивний майданчик.

Таким чином, урочище Підлюте являє собою особливе місце для проведення свого відпочинку, реколекцій та днів духовної віднови, літніх таборів та ряду інших заходів. Варто зазначити, що неодноразово тут відбувались реколекції для священиків та засідання Синоду Єпископів нашої Церкви.

Важливим є і той факт, що, зусиллями Економічного відділу Архієпархії цінова категорія для відпочинку в урочищі є доступною для пересічних українців. На ряд з іншими Проектами Архієпархії, такими як лікувально-Діагностичний центр святого Луки, Католицька школа ім. св. Василія Великого урочище Підлюте дає можливість здійснити рекреації малозабезпеченим людям, дітям та пільговим верствам населення.

Тому запрошуємо усіх, хто бажає здійснити незабутній відпочинок в самому серці «Горган», відвідати окрасу Івано-Франківської Архієпархії – урочище Підлюте, оповите давньою історією та незабутніми враженнями.

Контактна особа: Ростислав Мацевко - (096) 120-43 -72

Прес-служба Архієпархії

Пасторальне планування

Березень 2019
Пн В Ср Ч Пт Сб Н
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31