На початку 2000‑х р.р., на зорі розвитку мобільних технологій, лише кожен третій користувався послугами мобільного зв’язку, причому значну частину користувачів становили дорослі. Статистичні дані свідчать про те, що сьогодні, приміром, у США 92% дорослих, 85% дітей середнього шкільного віку та переважна більшість молодших школярів користуються мобільними пристроями.

Батьки у своєму прагненні бути турботливими та сучасними водночас квапляться забезпечити дитину якимось модним ґаджетом. Рішення придбати дитині новий мобільний або планшет завжди пов’язане з непевністю й ризиком; однак, погодьтеся, це модно. Адже діти завжди (хоч би теоретично) мають перебувати у «зоні досяжності»; мобільні девайси допомагають молоді бути завжди зайнятими, негайно забезпечуючи необхідною вичерпною інформацією на будь‑яку тему. Та незважаючи на райдужні обіцянки й великі сподівання щодо застосування новітніх технологій у навчальному процесі, схоже, цей всезагальний експеримент за участі дітей та молоді терпить фіаско. Позаяк уже сьогодні стає зрозумілим, що ці технології спричиняють низку проблем, які важко було передбачити.

1) Сучасні діти менше сплять

Сон впливає на кожну сферу психофізичної активності людини. 85 % підлітків «сплять із мобільними», аби не проґавити якесь надважливе повідомлення, яке, ймовірно, прийде десь біля другої години ночі, — втрачаючи при цьому шанс на здоровий нічний сон та повноцінний відпочинок.

2) Секстинг

Сучасні технології приносять нові явища, а отже й нові слова. Секстинг створене поєднанням двох слів: «секс» і «текст», та означає надсилання чи обмін порно чи текстовими повідомленнями такого змісту. Існують спеціальні додатки, що дозволяють поширювати зображення та відео у надзвичайно короткі строки. Молодь і діти, які включаються у таку розсилку, у 5‑7 разів частіше розпочинають сексуальне життя до досягнення статевої зрілості.

3) Кібербуллінг

Ще одна дійсність виникла із появою інтернету. Кібербуллінг — це навмисні образи, погрози, дифамації та повідомлення іншим компромату за допомогою сучасних засобів комунікації, зазавичай протягом тривалого періоду часу. Проблема образ, погроз та переслідувань у молодіжному середовищі існувала завжди, однак новітні технології забезпечують, так би мовити, справді широкий спектр дії та можливості впливу. І переслідувач, і переслідуваний страждають, доки триває віртуальна баталія.

4) ДТП

Написання повідомлень під час керування транспортним засобом називають сьогодні однією з головних причин нещасних випадків серед молоді. Навіть водіння у нетверезому стані виходить на другу позицію. Понад 50 % молоді пишуть повідомлення за кермом.

5) Відволікання

Сьогодні середньостатистична дівчина‑підліток надсилає більш ніж 4 000 текстових повідомлень щомісяця, що становить 8 повідомлень за годину в будній день. Питання: де вони знаходять на це час? Відповідь: під час усіх інших занять.

6) Порушення дисципліни під час уроків

Мобільні девайси у класі (незалежно від режиму, в якому вони знаходяться) — це потенційне джерело відволікань, а отже, зниження рівня засвоювання навчального матеріалу, здатності запам’ятовувати, доброго використання робочого часу та продуктивності праці. Ґаджети сьогодні прийшли на зміну споконвічним запискам на плечах в однокласника та канцелярським кнопкам на стільцях. Залишається побажати успіхів учителям, які намагаються порадити собі під час уроків із цими новітніми технологіями, до того ж якщо не існує загальної заборони користуватися телефонами у класі.

7) Порнографія

Середньостатистичний підліток уперше дивиться порнографію до досягнення 11‑річного віку. Дорослішаючи, вони звертаються до порнографії дедалі частіше: у середньому 50 разів на тиждень. Нічого дивного у такому разі, що доходи порноіндустрії перевищують прибутки «NBC», «ABC» та «CBS» разом узятих. Мобільні додатки й технології цьому лише сприяють.

8) Зниження соціальних якостей

Зоровий контакт, жести, міміка, розмови та дискусії — тривалий час саме на цьому будувалися відносини. Сьогодні, натомість, навіть найбільш базові навички спілкування зазнали впливу мобільних девайсів. Молодь сьогодні віддає перевагу віртуальному спілкуванню та зі зручної канапи слідкує за оновленнями на акаунтах друзів у соцмережах.

9) Гіподинамія та ожиріння

Ожиріння з приводу браку руху та зростання захворюваності на цукровий діабет серед дітей і підлітків набирає загрозливих розмірів. Парадоксально, однак мобільні пристрої сприяють усьому, окрім мобільності. Цікаво також, що не доведено ефективності мобільних додатків, які мають на меті сприяти фізичній активності та здоровому способу життя. Навпаки, забезпечуючи можливість грати, писати повідомлення чи користуватися інтернетом, мобільні девайси змушують нас зупинитися.

10) Розвиток мозку

Нейрони та гліальні клітини, що забезпечують їхню підтримку й живлення, також зазнають впливу згаданих факторів. Ніщо не здається таким важливим для формування у молодому віці, як самоконтроль, панування над емоціями, розвиток уваги, навички логічного та аналітичного мислення. Ми маємо для цього насправді лише 20 років нашого життя, перш ніж мозок досягне своєї зрілості. Мобільні ґаджети цим процесам також не сприяють.Джерело: CREDO