На території української церкви Покрови Пресвятої Богородиці в Караганді відкрили і освятили пам’ятник депортованим українцям. Спорудження пам'ятного хреста з рушником відбулося з нагоди відзначення 70-х роковин депортації українців у Казахстан.

Чин освячення пам’ятника здійснили: Єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський Теодор (Мартинюк), Екзарх Луцький Йосафат (Говера), Апостольський нунцій у Казахстані, Таджикистані та Киргизії Френсис Ассізі Чуллікатт у співслужінні зі священиками з України, Казахстану і Росії. Серед присутньої делегації є також і Синкел у справах духовенства і священичих родин митр. прот. Олег Каськів.

Автори проекту – скульптори Олесь Сидорук і Борис Крилов. Хрест виготовили в Казахстані, рушник – в Україні.

Ми привезли матеріальну річ, дуже важку, – бронзовий вишитий рушник. Нехай він залишиться тут, на казахській землі, символом невмирущості нашої віри, нашої любові, нашої надії. Бо вишиваний рушник, який кожна людина, що відправляється в далеку дорогу, бере собі на згадку, ставить його на ікону, не просто пригадує рідну землю, він уприсутнює рідну землю, - підкреслив владика Теодор. - Дорогі брати і сестри, нехай цей розп’ятий рушник, як символ депортації наших батьків і прадідів, стане тим клаптиком рідної землі, щоб ви, коли будете приходити до рідного храму, споглядаючи на цей рушник, одразу собі мали на думці: я стою на українській землі”.

Участь у церемонії відкриття пам’ятника взяли представники Посольства України в Казахстані на чолі з уповноваженим у справах України у Республіці Казахстан Володимиром Джиджорою, який відзначив, що бронзовий рушник був доставлений у Караганду спільними зусиллями МЗС України, Посольства і УГКЦ.

Цей рушник завжди буде нагадувати тут, у Караганді, про те, заради кого він тут знаходиться, чому люди сюди потрапили. Потрапили насильно, тому що були українці. Ці люди з Україною в серці і з Богом в душі несли нашу традицію і культуру по всьому світу і донесли сюди, - нехай і невільно. І зберегли. Там є Україна - де є наші традиції, де зберігають історію і культуру, де діти розмовляють українською мовою”, - зазначив посол.

Скульптори відзначають, що пам’ятник символізує трагедію всіх депортованих в Казахстан українців, незалежно від часу та регіону.

Читайте також: Послання Блаженнішого Святослава до українців Казахстану з нагоди 70-ї річниці акції «Захід» 1947 року

Відкриття та освячення пам’ятника депортованим українцям відбулося в рамках Форуму українців Східної Європи та Азії, який Пасторально-міграційний відділ УГКЦ проводив у Казахстані 13-14 жовтня.

pmv.ugcc.org.ua