Святкування 120-ї річниці від Дня народження Ісповідника віри прп. о. Романа Бахталовського, ЧНІ заплановане в семи містах України, але в Івано-Франківську – наймасштабніше. І це не випадково, адже з нашим містом дуже тісно пов’язане життя та служіння засновника Згромадження сестер Пресвятої Богородиці Фатімської.

У суботу, 21 жовтня, виповнилося 120 років, коли на світ народився великий подвижник, ревний душпастир ієромонах Роман Бахталовський. З цієї нагоди його духовні діти – сестри Згромадження Пресвятої Богородиці Фатімської організували урочисту академію присвячену світлої пам’яті о. Роману. Відбувся захід в монастирі оо. Редемптористів, що в Івано-Франківську по вул. Івасюка.

Розпочалося свято з Архієрейської Божественної Літургії, яку очолив Митрополит Володимир Війтишин. Йому співслужили отці Чину Найсвятішого Ізбавителя та о. Полікарп Марцелюк, ЧСВВ.

Після прослуханого уривку з Євангеліє, в якому Христос сказав: «Я прийшов, не щоб праведників кликати до покаяння, а грішних» (Лк. 5:32), Владика звернувся до присутніх з повчальним словом, в якому, серед іншого, наголосив на місії будь-якого душпастиря – кликати до покаяння.

На прикладі життя світлої пам’яті о. Романа, Митрополит Володимир зазначив, що його життя дуже влучно описує сьогоднішній уривок з Євангеліє. Попри всі труднощі радянського режиму, покійний отець не тільки зумів зберегти свою віру, але помножити її та у час, коли, здавалась, це не можливо, заснував нове монаше згромадження.

«Перед нами історія отця, а в його лиці – історія нашої Церкви-мучениці та нашого українського народу. Сьогодні отець для нас свідчить, що немає такої перешкоди, яка могла б завадити служити Богові, служити народові, служити одне одному», - переконаний Проповідник.

На думку Архієрея, якщо б сьогоднішнє святкування не відбулося в Івано-Франківську, воно було б не повне, адже світлої пам’яті о. Роман велику частину свого життя, праці духовної якраз провів тут.

«Сьогодні ми повинні навчатися в нього як любити Бога, як служити ближньому. Постать о. Романа Бахталовсього навчає нас як потрібно працювати для народу, для Церкви; шукати нові покликання і монаші, і священичі. Вони шукали його тоді, коли, здавалося це не можливо, коли говорили, що Церкви немає. А вони створювали нові згромадження, підпільно навчали священнослужителів, для того, щоб Церква вижили і була сьогодні вільною. Тому ми маємо не тільки шанувати цих святих людей, але направду маємо їх наслідувати», - заохотив Предстоятель Івано-Франківської Архієпархії.

Після Літургії, присутні ще помолилися молебень за прославу Слуги Божого о. Романа Бахталовського, який розпочинається з Псалма 142. До слова, цей духовний гімн якнайкраще відображає мученицький шлях о. Романа – «Бо мою душу гонить ворог, життя моє у землю топче, він оселює мене в пітьмі, як давно померлих. Спаси мене, о Господи, від ворогів моїх, -до тебе прибігаю! Навчи мене творити твою волю, бо ти Бог мій. Хай дух твій добрий мене веде по землі рівній» (Пс. 142:4, 9-10).

Пригадуємо, що днями До Івано-Франківська завітав представник спільноти ТЕЗЕ

Відтак розпочалась урочиста академія. Серед лекторів, які розповіли про життя та служіння о. Романа, про його Церковно-релігійну діяльність в період суспільно-політичних трансформацій, про нього як отця-редемпториста та духовного письменника, а також про о. Романа як засновника і провідника Згромадження сестер Пресвятої Богородиці Фатімської були: о. Полікарп Марцелюк, ЧСВВ (Голова Постуляційного Центру Беатифікації УГКЦ), п. Вікторія Чорнописька (кандидат історичних наук, асистент кафедри цивільного права та процесу Навчально-наукового Інституту права та психології Національного університету «Львівська політехніка»), о. Зміцер Чарнель, ЧНІ та с. Лукія Романів, Згромадження сестер Пресвятої Богородиці Фатімської.

Пролунали під час заходу і пісні, які в свій час написав о. Роман Бахталовський. На завершення дійства сестри подякували за присутність усім гостям та попросили про молитву до Всемилостивого Бога за прославу Його вірного слуги о. Романа. До слова, його беатифікаційний процес розпочався в 2006 р. і досі триває.

Прес-служба Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ

Довідково:

Слуга Божий о. Роман Бахталовський народився 21 жовтня 1897 р. в с. Яблунів Тернопільської області в багатодітній родині греко-католицького священика о. Данила Бахталовського.

Після закінчення Коломийської гімназії у 1917 р. вступає до Станіславської духовної семінарії, де зростає та формується під впливом о. Миколая Чарнецького – духівника семінарії.

Зацікавившись життям та апостольською працею новоприбулих з Бельгії місіонерів-редемптористів у 1919 р., будучи на третьому курсі семінарії, Роман вступає до монастиря редемптористів.

У 1921 р. отримує священичі свячення з рук Владики Григорія Хомишина. Згодом поглиблює свою освіту в Бельгії, а після повернення викладає грецьку, латинську мови, фізику та астрономію у ювенаті редемптористів у Збоїськах (поблизу Львова). Крім того, вступає до Львівського університету на факультет слов’янських мов. Від перевантаження працею захворів на туберкульоз легенів. Час хвороби стає часом розважань, молитви, повного з’єднання з Богом. Своє видужання та піднесення з передсмертного ложа завдячує Пресвятій Богородиці. Рівно ж у час хвороби в нього пробуджується потяг до літературної праці. Першим його твором є акафіст до Матері Божої Неустанної Помочі. У 1933 р. виїжджає на Волинь як секретар Владики Миколая Чарнецького. Згодом він напише свої спогади про Владику Миколая у творі «Апостол з’єднання».

У 1942 р. переїжджає до Станіславова, де стає ігуменом монастиря редемптористів. У 1943 р. дає реколекції для світських дівчат, після яких окремі з них вступають до монастиря. 13 жовтня 1945 р., з благословення Владики Григорія, засновує Згромадження cестер Непорочного Серця Марії Фатімської.

У 1949 р. о. Романа арештовують та вивозять до київської тюрми, а опісля – в с. Сосновка Іркутської області. У 1956 р. повертається із заслання. Пише «Життєпис Теодора Студита», акафісти та твір „Царство Непорочного Серця Марії”, призначений для новоствореного Згромадження як підстава його духовного життя.

13 жовтня 1968 р. КДБ розкриває душпастирську діяльність Слуги Божого і після обшуку конфіскує рукописи духовної літератури, записи реколекцій, богослужбові книги. Це стало причиною арешту о. Романа і 5-річного заслання в с. Інгаш Красноярського краю. У 1976 р. повертається в Україну до м. Хмільник Вінницької області, де відновлює душпастирську працю. Тут пише книгу розважань про Пресвяту Богородицю „На стежках Марії”, а згодом – акафіст до св. Володимира та молебень до священномучеників Української Греко-Католицької Церкви.

6 жовтня 1985 р. в опінії святості відходить у вічність.

22 листопада 2006 року розпочато беатифікаційний процес Слуги Божого о. Романа Бахталовського.

Довідка взята з сайту оо. Редемпористів - www.cssr.lviv.ua

Пасторальне планування

Жовтень 2018
Пн В Ср Ч Пт Сб Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4