Слова з Євангелія від Матея “Не називайте нікого отцем на землі, бо один вам Отець, що на небі” можуть дуже здивувати. Адже ми називаємо священиків отцями майже кожного разу, коли до них звертаємося. Як тоді розуміти ці слова Ісуса?

На це запитання від наших читачів ДивенСвіту відповів о. Юрій Щурко, завідувач кафедри Біблійних наук Українського Католицького Університету, один із провідних біблістів УГКЦ.

Найважливіше, що потрібно знати для інтерпритації – це те, що кожен текст відчитується в контексті.

Коли Ісус говорить слова “Не називайте нікого отцем”, він це каже для книжників і фарисеїв, які вважали в тому часі, що їхнє навчання є найважливішим. Вони казали: якщо батьки вас народжують для фізичного життя, то ми вас народжуємо для вічності. І великі вчителі хотіли, щоб їх кликали отцями і вимагали до себе великої поваги. Ісус хотів деформалізувати таке ставлення, і тому каже: “Один вам Отець, що на небі“.

Очевидно, що ми розуміємо, що це є контекст розмов Ісуса з конкретними людьми у конкретній ситуації. Якщо ми все сприймаємо буквально, то діти не можуть татів називати отцями, батьками – бо це те саме! Отець чи батько – це “патер” у грецькому тексті в Новому Завіті чи “авва” – в арамейському.

Апостол Павло не суперечить Ісусові в І Посланні до Коринтян, де каже: “Хоч би ви мали тисячі учителів у Христі, але батьків небагато, я бо вас породив… у Христі Ісусі”.

Тут ідеться про ситуацію, де люди, які мали провід в юдаїзмі, вимагали до себе надзвичайної поваги і тим самим звертали увагу на другорядні речі, занедбуючи найважливіше: любов, милосердя, справедливість. Ісус хотів, щоб вони пильнували не тільки про свою славу, не тільки про кращі місця в синагогах.

Для того щоб люди тебе називали отцем, ти справді мусиш когось привести до зустрічі з Христом, щоби народитися для вічного життя. Ти мусиш заслужити це право.

Сьогодні кожен священик є пресвітер – “той, хто головує в громаді”. Кожен пресвітер покликаний служити громаді священиків (адже всі люди через хрещення є священиками. Кожна людина через хрещення має те, що ми називаємо “священством вірних”).

Той, котрого ми називаємо “отцем” – це є той, хто має в собі так зване урядове, ієрархічне чи службове священство: служить словом і Святими Тайнами.  І як отець духовний він допомагає людям наново народжуватися у Христі.

Джерело: ДивенСвіт

Пасторальне планування

Грудень 2018
Пн В Ср Ч Пт Сб Н
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6