Добрий пастир наближається до тих, кого відкинули, немов непотріб, він здатний зворушуватися й не гидує торкатися пораненого тіла. Натомість той, хто прямує шляхом клерикалізму, завжди наближається або до грошей, або до тих, хто зараз при владі.

Такими думками поділився Папа Франциск, коментуючи в понеділок, 30 жовтня 2017 р., під час проповіді у каплиці Дому св. Марти, євангельську розповідь про зцілення скорченої жінки в суботу.

Святий Лука розповідає, як Ісус одного разу зустрів у суботу в синагозі жінку, яка протягом вісімнадцяти років була скорченою та не могла випростатися. Проповідник звернув увагу, що євангеліст використовує 5 дієслів, описуючи дії Ісуса: «побачив», «прикликав її», «промовив до неї», «поклав на неї руки» та «зцілив». Це «слова близькості», тому що «добрий пастир завжди є близьким».

Святий Лука розповідає, як Ісус одного разу зустрів у суботу в синагозі жінку, яка протягом вісімнадцяти років була скорченою та не могла випростатися. Проповідник звернув увагу, що євангеліст використовує 5 дієслів, описуючи дії Ісуса: «побачив», «прикликав її», «промовив до неї», «поклав на неї руки» та «зцілив». Це «слова близькості», тому що «добрий пастир завжди є близьким».

Старшина синагоги, обурений чудом, звершеним у суботу, насварив людей. Мовляв, є шість днів, призначених для праці, то нехай тоді приходять і зцілююються. Як зауважив Святіший Отець, тогочасні клерикали — тобто законовчителі, фарисеї, садукеї та вельможі — жили відокремлено від люду, постійно його картаючи. Вони не були добрими пастирями, бо були «замкненими у своїй групі». Вони не цікавилися людом — хіба що пожертвами…

Натомість Ісус, вів далі Папа, близький до людей, а Його близькість походить від того, що Він відчував у своєму серці. Він умів «зворушуватися», як про це розповідає інший євангельський уривок. «Саме тому Ісус завжди перебував серед людей, яких згадане клерикальне угруповання відкидало, немов непотріб: серед убогих, хворих, грішників, прокажених, усіх інших, тому що Ісус був здатний зворушуватися перед обличчям недуги, був добрим пастирем», — мовив проповідник.

Читайте також: Чи можна священиків називати “Отцями”?

«Добрий пастир наближається і вміє зворушуватися. І я б сказав, що третя риса доброго пастиря — не соромитися доторкнутися до пораненого тіла, як Ісус повівся з цією жінкою: Він доторкнувся, “поклав на неї руки”. Він доторкався до прокажених, до грішників…» Замало тільки сказати, що я з тобою «близький духовно», бо це також є виявом тримання дистанції. Добрий пастир «робить те, що зробив Бог Отець», тобто наблизився до нас у тілі свого Сина.

А до кого наближаються ті інші, що прямують стежками клерикалізму? «Вони завжди наближаються або до тих, хто зараз при владі, або до грошей, — відповідає Папа. — Вони погані пастирі. Думають лише про те, як зачепитися за владу, бути приятелями влади, готові щодо всього домовлятися й думають лише про свою кишеню. Вони — лицеміри, здатні на все. Їх не турбує люд. І коли Ісус звертається до них цим чудовим прикметником, часто називаючи їх “лицемірами”, вони ображаються: мовляв, ми завжди дотримуємося Закону!»

Підсумовуючи, Святіший Отець зазначив, що для Божого люду великою благодаттю є мати добрих пастирів, схожих на Ісуса, які не гидують торкатися пораненого тіла, пам’ятаючи, що всі ми будемо суджені саме відповідно до цього: я був голодний, хворий, ув’язнений… «Критеріями протоколу Останнього суду є критерії близькості, цілковитої близькості, що полягає в дотикові, у тому, щоб розділяти становище Божого люду. Не забуваймо про це: добрий пастир завжди наближається до людей, наслідуючи Бога, який наблизився до нас і втілився в Ісусі Христі», — закликав Папа.

Джерело: CREDO

Пасторальне планування

Грудень 2018
Пн В Ср Ч Пт Сб Н
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6