Материнському покликанню Церкви стосовно потребуючих і хворих присвячене Послання Папи Франциска на XXVI Всесвітній день хворого, що буде відзначатись 11 лютого 2018 року.

Темою Дня хворого Святіший Отець вибрав слова, які Господь наш Ісус Христос, розп’ятий на хресті, звернув до Своєї найсвятішої Матері та святого Івана: «Mater Ecclesiae» (Мати Церкви):˝Жінко, ось син твій... Ось матір твоя˝. І від тієї хвилі учень узяв її до себе» (Ів 19, 26-27).

Церква, пише Папа Франциск, повинна здійснювати служіння хворим з вірністю Господеві, йдучи за «красномовним прикладом її Засновника та Вчителя». Ісусові слова, що стали темою Всесвітнього дня хворого 2018,  «кидають глибоке світло на таємницю Хреста. Вона не представляє безнадійну трагедію, але місце, з якого Ісус виявляє Свою славу й залишає Свою останню волю любові, яка стає основним правилом для християнської спільноти та для життя кожного християнина».

Невимовний біль пронизує душу Пречистої Діви Марії, але не паралізує її.  Навпаки, Пресвята Богородиця починає новий шлях самопожертви, розділивши Ісусову турботу про Церкву та все людство.
«Улюблений учень Іван, – пише далі Його Святість, – представляє Церкву, месіанський народ. Він повинен визнати Марію своєю Матір'ю і, визнавши, прийняти Її, бачити в Ній модель учнівства, а також материнського покликання, яким наділив її Ісус». Ця Матір любить і породжує дітей, здатних любити згідно з Господніми заповідями.

Святий Іван, учень, що розділив усе з Ісусом, знає, що Вчитель хоче привести всіх людей до Небесного Отця. Він може засвідчити, що Ісус зустрічав багато людей,  які були хворі духом задля гордості, а також і хворих тілом. Усім Господь дарував милосердя і прощення, а хворим – фізичне зцілення, знак повноти життя в Царстві Божому.  Як і Пречиста Діва Марія, учні покликані дбати один про одного, але не тільки це: вони знають, що «серце Ісуса відкрите для всіх без винятку». Всім необхідно звіщати Євангеліє Царства, і християни покликані нести милосердну любов потребуючим тільки тому, що вони є людьми, є дітьми Божими.
Материнське покликання Церкви стосовно потребуючих і хворих протягом двох тисячоліть її історії здійснювалось через величезну кількість різних починань, спрямованих на користь хворих. Історію цієї посвяти не можна забувати, і вона триває до наших днів в усьому світі.

В країнах з розвиненою системою охорони здоров'я, зазначає Папа Франциск, важко переоцінити роботу, яку проводять католицькі згромадження, дієцезії й медичні установами, які ставлять в осередку людську особистість і здійснюють наукові дослідження, шануючи життя і християнські моральні цінності. А там, де охорона здоров’я є недостатньою або й відсутньою, Католицька Церква старається зробити все можливе для медичного обслуговування, для викорінення дитячої смертності та боротьби з деякими широко розповсюдженими хворобами. Повсюди Церква виступає як «польовий госпіталь», а в деяких частинах світу тільки місійні та дієцезальні лікарні забезпечують людям необхідну медичну допомогу.
У Посланні на день хворого Святіший Отець згадує довгу історію служіння Церкви хворим і закликає вдивлятись у минуле, щоб збагатитися в сьогоденні. Пам'ять про церковну спадщину служіння хворим допоможе  краще спланувати майбутнє.

«Ісус, – пише Наступник святого Петра, – залишив Церкви Свою владу зцілювати. Цьому дару відповідає завдання Церкви, яка покликана дивитися на хворих з тієї ж ніжністю та співчуттям, з якими на них дивиться Господь. Пастирська турбота в сфері охорони здоров'я є й далі залишається невід’ємним та істотним завданням Церкви, яке необхідно виконувати з оновленим запалом, не забуваючи при цьому про численні сім'ї, які піклуються своїх хворими дітьми, батьками та родичами». Сімейний догляд за хворими – це «надзвичайне свідчення любові до людської особи », і його слід підтримувати відповідними соціальними заходами й належним: визнанням. Папа Франциск підкреслює, що всі – лікарі та медсестри, священики, богопосвячені особи, волонтери та сім'ї, всі, що займаються  доглядом за хворими, – беруть участь у церковній місії служіння хворим і несуть спільну відповідальність, яка збільшує цінність щоденного служіння кожного зокрема.

Закінчуючи Послання з нагоди Всесвітнього дня хворого 2018, Святіший Отець звернувся до Пресвятої Богородиці, Матері ніжності,  ввіряючи Їй усіх хворих тілом і духом, щоб Вона підтримала їх у надії та допомогла нам бути чуйними на потреби хворих, щоб допомогла хворим пережити свої терпіння в єдності з Ісусом та підтримала тих, які ними піклуються.