Сьогодні, 12 грудня, минає 13 років від дня смерті Світлої пам’яті Владики Павла Василика.

Владика Павло був тим, хто очолив делегацію до Москви у складі єпископів Софрона Дмитерка, Филимона Курчаби, отців Григорія Сімкайла, Володимира Війтишина, Тараса Сеньківа, Ігора Возьняка, численних вірних, щоби добитись відновлення статусу УГКЦ.

Синод Єпископів УГКЦ установив свято Матері Божої Неустанної Помочі

Пригадуємо, що Владика Павло Василик був єпископом-помічником  Івано-Франківської Єпархії з 1989 по 1993 роки.

Довідка:

Павло Василик народився 8 серпня 1926 року в с.Бориславці Перемиського повіту (тепер – Польща) в національно свідомій родині, в якій було 11 дітей. 

Уже в юначому віці він розпочав боротьбу з окупантами: допомагав ліками повстанцям, писав антибольшевицькі вірші, носив патріотам машинки для друку. 

1 квітня 1947 р., за доносом стукача, КГБ заарештував його у Львові. Присуд стандартний – "зрада бальківщині" й "антисавєцка пропаганда" – статті 54.1а та 54.11. Перше ув’язнення Владика Василик відбував від 1947-го до 1955-го. 

1 січня 1950 р. П. Василика висвятив на диякона єпископ Віктор з Риму, єзуїт Східного обряду. 

1951-52 рр. Владика Василик, будучи ще дияконом, відбував покарання у м.Спаську Кемеровської області. 

1953 року “визволителі” запроторили Павла Василика до Ольджераса (Алтайський край), де був засуджений і Юрій Шухевич, син Головного Командира УПА. 1954-го він перебував у концтаборі м.Омська. 

Аж 1956-го повернувся Преосвященний Владика на Тернопільщину в Бучацький район, де жила родина. А 18 листопада 1956 р. сталася знаменна подія в житті Павла Василика. У княжому місті Львові, на вулиці Вечірній, його висвятив на греко-католицького священика Владика Микола Чарнецький (1884 – 1959), редемпторист, Апостольський Візитатор для Волині й Підляшшя. На Тернопільщині розпочав душпастирську діяльність. 

У 1956-1959 рр. Владика Василик, ще будучи священиком, провадив велику душпастирську роботу на Станіславівщині, Тернопільщині, Закарпатті, Львівщині, Криму. 

Тільки 1957 року “органи правопорядку” двічі провокували замахи на життя Преосвященного. 

На початку 1959 р. його арештували в Станіславі. Йому інкримінували статті 54. 1а та 54. 11. 

Друге ув’язнення єпископ відбував у Дубравлазі (селище Потьма-Явас, Мордовія) від 1959 до 1964 р. У цьому таборі перебував і Святої Пам’яті Блаженіший Патріарх Ісповідник віри Йосиф Сліпий. 

1964 р. вийшов з ув’язнення. Після цього він відбував ще 5 років заслання, згідно з вироком 1959 року. 

1 травня 1974 р. – Владика Йосафат Федорик, ЧСВВ, Екзарх українських греко-католиків на Центральну Азію у с.Вільхівцях Жидачівського району Львівської області висвятив священика підпільної УГКЦ Павла Василика єпископом катакомбної УГКЦ. Єпископ Кир Павло Василик ніс людям Божу правду по Галичині, Закарпатті, Волині, Рівненщині, Хмельниччині, Дніпропетровщині, Одещині, Москві, Ленінграді, Криму, Прибалтиці. У багатьох містах і селах засновував церковні громади. Багато разів у Преосвященного відбирали ризи й літургічні книги, погрожували арештом. А він відповідав: “Заберете в мене ризи, мені нові пошиють. Не даєте нам церкви, а ми маємо сотні, бо кожний дім української католицької родини є для нас церквою”. 

4 серпня 1987 року група українського духовенства, ченців, черниць і мирян на чолі з Преосвященним Владикою Кир Павлом Василиком заявила на весь світ про свій вихід із підпілля до повнокровного релігійного життя. Заява була направлена Святішому Отцеві Іванові Павлові ІІ, Папі Римському; копія – Президентові Михайлові Горбачову. Із єпископів заяву підписав тільки Владика Павло Василик. 

17 липня 1988 р. у Зарваниці Єпископ Катакомбної УГКЦ Павло Василик у співслужінні з багатьма священиками відправив Архиєрейську Службу Божу, в якій взяло участь майже 30 тисяч вірних (КГБ нарахував 40 тисяч). 
17 вересня 1988 р. він був запрошений на зустріч в Москві. За круглим столом Преосвященний обговорював релігійні питання із чотирма сенаторами США та представниками Верховної Ради СРСР. 

7 лютого 1989 р. Владика Павло очолює делегацію до Москви, вимагає від кремлівських можновладців відновлення статусу УГКЦ.

16 травня 1989 р., напередодні з’їзду народних депутатів СРСР, до Москви знову прибуває делегація УГКЦ у складі єпископів П. Василика, С. Дмитерка, Ф. Курчаби, отців Г.Сімкайла, В.Війтишина, Т.Сенькова, І.Возняка, численних вірних, щоб зустрітися із Президентом Горбачовим. 

28 січня 1990 р. після відправлення Служби Божої в Катедральному соборі м.Івано-Франківська, тодішній голова облвиконкому урочисто вручив Владиці Василикові документ, в якому було сказано, що від цього дня Катедра переходить у власність УГКЦ. Голова наголосив, що саме наш єпископ Павло найбільше потрудився для справи УГКЦ. 

12 – 16 січня 1990 р. відбулися переговори у справі УГКЦ в Москві, в Данилівському монастирі, в яких взяли участь представники Ватикану та Московської Патріархії. В числі делегації УГКЦ був єпископи Павло Василик. 

За особливі заслуги перед УГКЦ та українським народом, 24 жовтня 2000 р. Ректорат Сетонського Університету (США) присвоїв Єпископові Павлові Василику почесний ступінь Доктора гуманітарних наук. Також Інститут Економіки і Права м. Івано-Франківська, зважаючи на особливі заслуги Правлячого Єпископа Коломийсько-Чернівецької єпархії Павла Василика в часи підпілля, ініціювання виходу Церкви з підпілля, великий вклад у відродження Івано-Франківської єпархії та заснування Івано-Франківської Духовної Семінарії, котра тепер переросла у Теологічну Академію, присвоїв Владиці високе звання Почесного Доктора.

До кінця своїх днів Ісповідник Віри, довголітній в’язень московських таборів Павло Василик невтомно трудився для ширення науки Христа та духовного зросту увіреної йому пастви, розбудови церковних структур та вишколу гідного духовенства. 

Закінчив свій життєвий шлях Владика Павло Василик 12 грудня 2004 року Божого на 79 році життя.