Церква завжди була рушійною силою нашого народу. І в часи підпілля Церква молилися та старалася виконувати свої обов’язки.

Про це сказав Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин сьогодні під час пресконференції з нагоди відзначення 30-річчя першої публічної молитви УГКЦ в нашому місті.

Владика поділився своїми спогадами, очевидцем та свідком яких він був. За його словами, наш народ має давній звичай, коли на могилах відбувалися панахиди.

«Після панахид відбувалося народне віче. Цей звичай був в часах ще до Радянського союзу. Про це згадував ще і блаженної пам’яті Патріарх Любомир Гузар. Він розповідав, коли ще малим хлопцем приходив до Крилоса, де спільно наш люд молився з піднятими синьо-жовтими прапорами», - розповів Митрополит.

Він також зазначив, що в часах перебудови вийшли з в’язниць шістдесятники, які також долучилися до проведення першої публічної молитви УГКЦ в Івано-Франківську.

«До 1000-річчя хрещення Руси-України, Церква також почала проводити публічні богослужіння, ми мало-помалу виходили з підпілля. Тоді ми молилися на могилах, а опісля відбувалося віче, де наші національні лідери могли доносити те слово до народу. Це відбувалося завдяки Церкві, яка і збирала людей», - каже Владика Володимир.

Митрополит також пригадав, що в 1989 р. відбулося голодування на Арбаті, в якому він також брав участь.

«Це голодування розмочали ми, священики, єпископи, але продовжили наші вірні. Це голосування тривало рік, поки не почали реєструвати перші громади», - розповів Архієрей.

Окрім того, Владика розповів і про вибір місця для проведення тієї молитви.

«Парк Січинскього (сьогодні - Меморіальний сквер) тоді виглядав зовсім по-іншому. Тоді ми вибрали це місце, бо воно було і пам’ятне, і близько до центру міста. В тому часі влада вперше вирішила провести День екології, зумисне, щоби нам перешкодити», - каже Митрополит.

За його словами, нам потрібно ці події пам’ятати, бо так відроджувався наш український дух.

«Ми хочемо запросити людей, щоби ми зійшлися на це місце та спільно вшанувати і наших героїв, які формували наш дух, і сучасних героїв, які й сьогодні віддають своє життя за наш народ. Окрім того, є ще люди, які брали участь в тій події. Ми постаралися їх запросити, щоби і вони дали своє коротке свідчення, зокрема нашому молодому поколінню», - підсумував Митрополит Володимир.

Пригадуємо, що на свято Зіслання Святого Духа (16 червня) в Меморіальному сквері відбудеться богослужіння, яке очолить Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Володимир Війтишин. Початок о 10:00 год.

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархіі УГКЦ