В період від 1946 до 1989 року УГКЦ була найбільшою забороненою Церквою в світі.  43 роки вона діяла в підпіллі.  Усупереч волі священнослужителів і вірних, на «Львівському соборі» 1946 року було оголошено про її ліквідацію. Древні храми були забрані, єрархів ув’язнювали і відправляли на заслання, віруючих змушували відмовитися від церковної традиції їхніх батьків.

Комуністична влада Росії не могла змиритися з існуванням духовної спільноти, що століттями формувала та зберігала українську національну ідентичність.

Тисячі вірних та духовенство УГКЦ зазнали репресій та гонінь. Ще з квітня 45-го року практично всі єпископи УГКЦ та кілька чільних настоятелів монастирів уже були у катівнях НКВС. Тисячі священників- греко-католиків опинилися в радянському концентраційному таборі ГУЛАГ. За інформацією Інституту історії Церкви (УКУ), протягом 1945–1946 років, НКВС арештував понад 800 греко-католицьких священників та єпископів на термін від 10 до 25 років таборів у Мордовії, Сибіру, Казахстані. Серед них — і провідник УГКЦ Йосип (Сліпий), який керував Церквою з заслання 18 років її підпілля.  

У серпні 1987 року група духовенства УГКЦ та українські дисиденти написали прохання до Папи посприяти виходу УГКЦ з підпілля. Було зібрано десятки тисяч підписів мирян УГКЦ.

У травні 1989 року греко-католики оголосили голодування на Арбаті у Москві з вимогою легалізувати УГКЦ.

29 жовтня 1989 року УГКЦ вийшла з підпілля та повернула свій храм Преображення у Львові.

1 грудня 1989-го, після зустрічі Михайла Горбачова з Папою Іваном Павлом ІІ було дозволено офіційно реєструвати парафії УГКЦ.

∙ Глава УГКЦ з нагоди Патріаршого Собору 2020 року: «Маємо дати відповіді на питання: де ми є, якими ми є, як нам бути разом?»

Папа Іван Павло ІІ під час візиту в Україну проголосив блаженними 27 мучеників УГКЦ за віру, які постраждали саме в період переслідувань УГКЦ. Визнання цих 27-ми осіб – це визнання цілої Церкви, її духовного подвигу в ХХ столітті, того, що вона не побоялася кинути виклик тогочасній тоталітарній системі. Підпілля зберегло віру. УГКЦ вийшла з нього ще сильнішою і організованішою Церквою.

УГКЦ 27 червня вшанує своїх ісповідників віри та мучеників, яких беатифікував під час візиту до Львова св. Іван Павло ІІ.

Невдовзі Церква започаткувала новий процес. Імен у списку понад сорок, яких об’єднала віра і відданість УГКЦ.

______________________

Долучайтесь до нашого каналу у Telegram - тут завжди найважливіша та найактуальніша інформації з життя Церкви одразу у Вашому смартфоні!

Джерело: risu.org.ua