У столиці України триває спорудження міжнародного музею, присвяченого пам’яті жертв Голодомору, до збереження пам'яті про яких може долучитися кожен українець. Голова наглядової ради міжнародного благодійного фонду музею Голодомору Іван Васюник представив проєкт спорудження унікального музею та розповів про етапи його реалізації: експозицію, архітектурний задум, фонди та цифровий архів.

«Це проєкт всіх українців, що мешкають не тільки в Україні, але і у всьому світі. Кожен відвідувач матиме змогу дізнатися про одну з найбільших трагедій в історії людства XX сторіччя, геноцид проти нашої нації, під час якого комуністична окупаційна влада вбила більше 7-ми мільйонів українців. На превеликий жаль, до цього часу була створена тільки меморіальна частина, символом якої є свічка і дівчинка з колосками. Тож сьогодні працюємо над створенням першого у світі цілісного музейного комплексу, адже дуже багато імен досі залишаються невстановленими», – розповідає пан Іван.

Головна особливість музею полягає в тому, що експозиція ­– не лише місце пам’яті та наукового дослідження історій геноциду. За словами організаторів, відвідувачі повертатимуться з усвідомленням того, що українська нація, яка пережила таку трагедію, є незламною і незнищенною.

Ідея створення виникла в громадськості, а саме комітету вшанування Пам’яті жертв Голодомору. Власне кажучи, це великий проєкт, який було розпочато у 2017 році, а завершення та урочисте відкриття планується на 2023 рік, якраз до 90-х роковин Голодомору. Варто зазначити, що частина коштів надійшла з державного бюджету, а іншу частину складають благодійницькі пожертви. Наразі будівництво переходить екватор – наступного року планується внутрішнє облаштування.

«Ми зараз переживаємо своєрідну Хресну дорогу – згадуємо часи Голодомору. Власне, як воскрес Христос, так цей музей воскресить пам’ять усіх людей, яких ми вшановуємо. Митрополит Андрей Шептицький звертався до всього світу, щоб зупинити це вбивство голодом. А на Західній Україні він звертався до священнослужителів та вірних з проханнями збирати харчі нашим братам на Великій Україні», – зазначив Іван Васюник.

Благодійний фонд наголошує на тому, що участь кожного українця і християнина важлива. Це милосердя стосовно душ, імена яких не встановлені до цього часу. Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, як член Наглядової ради проєкту, розповів про платформу «Зерна правди» – виняткову можливість, яка дозволяє сотням тисяч українців долучитися до творення музею. Адже після кожного благодійного внеску можна на власні очі побачити, як проростає зернинка і з’являється досі не відкрите ім’я однієї забутої жертви Голодомору.

 «Майбутній Музей не лише збиратиме інформацію про жертв Голодомору, а стане осередком наукової праці і вивчення цього жахливого геноциду. Він також стане центром пам’яті і молитви. Ми знаємо, як багато родин, рідні яких загинули в часи Голодомору, не знають, де поховані їхні близькі, не мають навіть де за них помолитися, не знають, на якій могилі запалити свічу. Сьогодні є особливим завданням і святим обов’язком кожного з нас зробити все, щоб пам'ять про жертв не згасла» – запрошує долучатися Блаженніший Святослав.                                                                                                  

Музей можна буде залічити до культурної пам’ятки світового рівня, адже багато країн визнали голодомор геноцидом. Власне, гаслом створення музею є «Про минуле задля майбутнього». Музей Голодомору споруджується для того, щоб лунала правда про трагічні історичні події української нації, які більше ніколи не повинні повторитися.

 

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ