Сьогодні, 5 серпня, у кінотеатрі «Космос», в Івано-Франківську, відбулася презентація документальної кінострічки про Всеукраїнську прощу до святого місця «Зарваниця». Фільм-подорож показує шлях паломників, які долають сотні кілометрів з с. Криворівня до українського Єрусалиму.

Розпочався прем’єрний показ із зустрічі з режисерами Яремою Малащуком та Романом Хімеєм. Творці стрічки розповіли про історію створення та деталі процесу зйомок.

На початку зустрічі прессекретар Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ о. Володимир Лукашевський від імені Архієпископа і Митрополита Владики Володимира звернувся до присутніх з привітальним словом.

«Кажуть, що народ, який не знає свого минулого, не може мати майбутнього. Зарваниця - це наше минуле і теперішнє, яке так бережно плекає правдиву історію нашої Церкви та нашого народу. Тому сьогодні, від імені Митрополита Володимира, я хочу скласти найщиріші слова вдячності до Вас, п. Яремо та п. Романе за те, що увіковічнили у своєму фільмі і тих людей-паломників, і наш храм-пам‘ять - Зарваницю», - сказав о. Володимир Лукашевський.

Як виникла ідея створити фільм про відому українську прощу до Зарваниці, розповів режисер Роман Хімей.

«Ми з Яремою народилися в Коломиї, паломницький похід завжди був на фоні. Але вперше я потрапив на паломництво у 2010 році і після отриманих вражень з'явилося бажання зафіксувати ці моменти» - пригадує співрежисер Роман Хімей.

Документальна стрічка має на меті показати, як відбувається проща, продемонструвавши віру і побут прочан. На прощі можна зустріти вірян будь-якого віку, професії та інтересів, проте всіх об’єднує дещо спільне.

«У цьому фільмі ви побачите не класичні образи паломників, але щось зовсім нове. Документальне кіно - це фіксація сучасності. Коли ми  переглянемо фільм, буде легко говорити про видиме. А те невидиме, що є у фільмі, залишиться з кожним глядачем», - розповів пан Ярема.

Переглянувши стрічку, глядач відчує молитовну атмосферу, яка зазвичай панує на прощах, і пройде шлях прочанина разом з головними героями.

«Ця подія репрезентує регіон, нам важливо було його охопити. Відомо, що на Галичині люди особливо релігійні. А сама Зарваниця - місце, яке відбудовується останні 30 років, адже зараз активно відновлюють її історію, яка була розірвана більше ніж на 70 років», - сказав Роман.

Цікаво, що головні персонажі – не актори, а жителі села Криворівня, звідки й починаються зйомки фільму. Кінострічку можна назвати подорожжю, адже прочани справді долали велику відстань від Криворівні, що в Карпатах, аж до Зарваниці, що у Тернопільській області.

Тривалість фільму «Зарваниця» – 1 година 17 хвилин, його знімали під час Всеукраїнських прощ до Зарваниці у 2017-18 роках. Зйомки тривали 17 днів. Загальна вартість виробництва стрічки один мільйон 16 тисяч гривень, які виділили з фонду Держкіно.

Довідково:

Всеукраїнська проща до Зарваниці — найбільша щорічна проща вірних УГКЦ і православних християн до Зарваницького духовного центру, що знаходиться в Тернопільській області.

Зарваницький духовний центр відпустового значення набув у 1867 році, коли відбулася урочиста коронація чудотворної ікони Божої Матері Зарваницької і тодішній Папа Пій IX надав їй відпустового статусу.

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ