Вища освіта під час війни має непрості випробування та виклики буремного часу. Працівники закладів вищої освіти перелаштовуються і роблять усе можливе, аби інститути, університети, академії функціонували, щоби молодь продовжувала навчатися, здобувати знання і фах. Івано-Франківська Академія Івана Золотоустого, що функціонує за зразками класичних католицьких університетів світу, є унікальним закладом вищої освіти і на Прикарпатті, і в УкраїніДетальніше про академію говоримо з митрофорним протоієреєм Олегом Каськівим, ректором академії, професором.

— Шановний отче-ректоре, чим насамперед відомий заклад вищої освіти, який Ви очолюєте?

— Цей заклад відомий та славний насамперед своєю історією. Сама Академія заснована 10 травня 2018 року декретом Високопреосвященного Архієпископа і Митрополита Володимира Війтишина. Але вона виникла на базі Станиславівської Духовної Семінарії, заснованої 14 січня 1907 року. У перші роки Незалежності України, в 1991-му, в обласному центрі Прикарпаття відкрили Івано-Франківську Духовну Семінарію імені Священномученика Йосафата і Теологічно-Катехитичний Духовний Інститут. Відкриття останнього було на часі, адже ідея тодішніх єпископів Софрона Дмитерка, Павла Василика та Іринея Білика була такою, щоб дати можливість почерпнути знання теології також світським особам. У 2000 році Єпископ Софрон Мудрий, зважаючи на динамічний розвиток закладу, реорганізував його в Теологічну Академію, яка функціонувала до травня 2018 року.

— Яке сьогодення Академії?

— Це єдиний навчальний заклад у нашому регіоні, який готує на державному рівні фахівців-богословів. В Україні таких закладів є 10. У нас дуже потужний науково-викладацький колектив: 80 відсотків наших викладачів мають наукові ступені і вчені звання. А за результатами рейтингування п’ятірки закладів вищої освіти Івано-Франківська, складеного інформаційним освітнім ресурсом «Освіта.ua» (консолідований рейтинг закладів вищої освіти України 2021 року), Академія Івана Золотоустого посідає перше місце серед приватних закладів вищої освіти, друге місце за критерієм середнього бала ЗНО на контракт та загалом четверте місце в консолідованому рейтингу.

Митрополит Володимир докладає величезних зусиль, щоб Академія була не лише церковним закладом, але й закладом, який має державну ліцензію та акредитацію. Наразі Міністерство освіти і науки України надало Академії ліцензії на підготовку бакалаврів і магістрів, які отримують українські державні дипломи про вищу освіту. В Академії акредитовано освітньо-професійні програми з богослов’я відповідно до рішень Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти та Міністерства освіти і науки України.

За бакалаврською програмою випускник Академії отримує державний диплом бакалавра богослов’я, богослова і кваліфікацію вчителя (можна працювати в школі). Вступати на бакалаврат можна на базі 11 класів чи диплому про вищу освіту. Форми навчання – денна і заочна. За магістерською програмою випускник Академії отримує державний диплом магістра богослов’я, богослова, викладача (можна працювати в школі та у закладах вищої освіти). Вступати можна на базі бакалавра чи магістра будь-яких спеціальностей. Форми навчання – денна і заочна.

— Які є факультети в Академії?

— В Академії, окрім акредитованих державою бакалаврату і магістратури з богослов’я, здійснюється підготовка дяків, регентів і катехитів відповідно до сертифікатних програм. Таким чином, успішно функціонують факультет гуманітарних наук, дяківсько-регентський інститут, катехитично-педагогічний інститут та інститут постійної формації для духовенства.

— Скільки студентів тут навчається?

– На спеціальності «богослов’я» навчається 200 студентів на бакалавраті та 97 студентів у магістратурі. Тривалість навчання на бакалавраті – 4 роки, на магістратурі – 1 рік і 5 місяців. У дяківсько-регентському інституті навчається 27, у катехитично-педагогічному інституті – 36 осіб.

Окрім цього, в Академії започатковано ряд сертифікатних програм, які мають значний попит і зацікавленість. Це, зокрема: «Італійська мова», «Англійська мова», «Живопис та іконопис», «Школа сучасного іконопису», «Активні методи катехизації» та інші.

Також Академія надає послуги щодо підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників з різних напрямків підготовки. Особливо ми акцентуємо на необхідності запровадження на базі Академії курсів підвищення кваліфікації для вчителів християнської етики та релігієзнавчо-світоглядних дисциплін.

— Як на навчальний процес вплинула війна?

— Як і на всю Україну… Ми молимо Бога за перемогу і анітрохи не сумніваємося – вона близько. Деякі наші студенти (жителі іноземних держав та невеличка частина українців), а також викладачі (особливо викладачки з дітьми), виїхали за кордон. Ті, хто залишився, допомагають в Антикризовому центрі Архієпархії та навчаються. Навчання — дистанційне. Наші викладачі є активними користувачами сучасних інформаційно-комунікаційних платформ і мереж. Тому наші студенти отримають ті ж знання, як і в традиційному форматі навчання з присутністю в аудиторіях.

Щодо воєнного часу, то окремо хочу згадати про наших випускників, які працюють і служать у багатьох країнах світу та дуже допомагають Україні, збираючи гуманітарну допомогу, а також усе, що потрібне для вояків.

– Випускники закладів середньої освіти зараз активно цікавляться, куди їм поступати. Якщо говорити про Академію Івана Золотоустого, де і ким можуть працювати ваші випускники?

– Ті, які отримають богословські знання, що базуються на кращих традиціях європейської системи освіти та матимуть українські державні дипломи, можуть працювати в релігійних організаціях, в сучасних аналітичних і експертних центрах, в дослідницьких і наукових структурах, в органах влади, в школах та інших навчальних закладах, в засобах масової інформації, в неурядових, благодійних організаціях та в інших сферах життєдіяльності суспільства. Також випускники Академії зможуть продовжити навчання у провідних світових навчальних і наукових центрах. Зараз наші випускники навчаються в аспірантурі в Австрії, Бельгії, Великобританії, Італії, Польщі, Франції, Хорватії та інших країнах.

— Оскільки заклад, можна сказати, релігійно спрямований, які предмети вивчають тут, до чого слід готуватися майбутнім студентам?

— Відповідно до рекомендацій Міністерства освіти і науки України та Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти цього року ми здійснили процедуру перегляду освітньо-професійних програм бакалаврату і магістратури та збільшили освітні компоненти саме з богослов’я. Зокрема, посилили напрямки догматичного і літургійного богослов’я, катехитики і біблістики. Оскільки ми готуємо богословів, то значна частина предметів саме теологічного і релігієзнавчого характеру.

У нас вивчають Святе Письмо Старого і Нового Завітів, канонічне право, догматику, моральну теологію, літургіку, історію християнства та історію християнства в Україні; іноземні мови: англійську, італійську, німецьку, грецьку, латинську; соціальну доктрину Церкви, катехитику, філософію, педагогіку, психологію, східні церкви і конфесії західного християнства, релігійне мистецтво, місіологію тощо. Відповідно до вимог кредитно-модульної системи навчання, ми також пропонуємо нашим студентам 25 відсотків навчальних дисциплін на вибір.

Розмовляла Сабіна РУЖИЦЬКА

Детальніше про умови вступу можна дізнатися на сайті Академії http://www.ifaiz.edu.ua/