Сьогодні, 22 липня, для юних учасників табору «Веселі канікули з Богом - 2022» провели пізнавальну екскурсію в Архікатедральному і Митрополичому Соборі Воскресіння Христового.

Екскурсію святинею для дітей провів настоятель собору о. Юрій Новіцький.

Кожен охочий мав нагоду ставити священнослужителю різноманітні запитання, які стосувалися частин та структури храму, та отримувати доступні відповіді. Також активні учасники давали відповіді на запитання пароха, як стосувалися будови та елементів собору.

Зустріч розпочалася на площі Шептицького, перед храмом. Тут о. Юрій розповів всім присутнім основні віхи історії Архікатедрального Собору, зокрема, про те, що храм, який спершу був костелом, побудували в 1729 році, але через деякий час його довелося перебудувати — відкриття відбудованого собору відбулося в 1762 році.

Цікавим моментом цієї частини заходу була розповідь про князів Володимира та Ольги, чиї скульптури поміщені у фасад собору. Також парох собору представив пам'ятні дошки місцевих архієреїв, та розповів, що будівля церкви є архітектурною пам'яткою республіканського значення.

Опісля цього учасники попрямували до храму, де о. Юрій розповів дітям про 3 частини храму. Далі юні учасники табору мали змогу ознайомитися з іконами собору, зокрема з вітражами, та багатьма складовими храму вірних. Священнослужитель пояснив юним учасникам значення проповідальниці, яка розміщена посеред храму, та сидіння для архієрея, яке поруч іконостасом.

Згодом парох собору детально розповів про величний іконостас святині, який є надзвичайно унікальним в Україні, зокрема, про його яруси та художні візантійські ікони, що на ньому розміщені.

«Цей іконостас є дуже унікальним, адже він є багатоярусним, що є рідкістю, адже не в кожному храмі він наявний. Він був виготовлений ще в XX столітті і має приблизно 110 років», — зазначив о. Юрій.

Захопливою для дітей була розповідь про 4 бокові престоли, які розташовані в храмі вірних, зокрема про їх історію та призначення.

«У нашому соборі є 4 бокові престоли — Ісуса Христа, Богородичний, Святого Миколая та Івана Хрестителя. Колись у Церкві на одному престолі не можна було служити більше однієї Літургії на день, тому саме ці престоли використовували для відправлення богослужінь протягом дня. Тут, на престолі Св. Миколая та Івана Хрестителя можемо бачити багато ікон із найважливіших подій їхнього життя», — розповів настоятель храму.

Пізніше брат Володимир Соколовський, працівник собору, провів дітей на архітектурний балкон собору, де вони відчули себе учасником професійного хору, співано молячись до Богородиці «Під Твою милість».

Наступною частиною заходу було представлення третьої на найважливішої частини храму — святилища. Стоячи на солеї перед іконостасом, діти мали змогу почути від о. Юрія цікаву розповідь про елементи святилища, зокрема, про позолочені фігури позаду престолу:

«Насправді ці скульптури, які ви бачите, є помальованими золотою фарбою та зроблені з дерева, і вони не є важкими. За підрахунками, вони мають приблизно 150 років і були привезені з Австрії в Україну».

Завершальною частиною екскурсії, яку провів брат Володимир, став похід до крипти собору, в якому поховані три місцеві єпископи — Владика Софрон Мудрий, Владика Софрон Дмитерко та Владика Іван Лятишевський. Насамкінець заходу в крипті всі учасники спільно занесли молитви до Бога за душі цих архієреїв.

«Щиро дякуємо о. Юрію за проведену екскурсію, яка була дуже захопливою та пізнавальною», — висловили вдячність настоятелю собору організатори табору та діти.

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ