«Почуй голос створіння» – гасло Всесвітнього дня молитви за збереження створіння, який Українська Греко-Католицька Церква відзначає вже чотирнадцятий рік поспіль як День Бога Творця – час молитви та відповідальності за створіння, день, коли ми єднаємось у молитві на прославу нашого небесного Творця і на знак вдячності Йому за дар життя й щедрі дари природи, коли ми перепрошуємо Всевишнього за всі наші екологічні гріхи та провини й просимо про допомогу задля екологічного навернення та збереження нашого спільного дому.

У час повномасштабної війни рф проти України все створіння Боже важко «стогне і страждає» (Рим 8, 22), безмовно волаючи про допомогу. «Почути голос створіння», яке страждає від війни, означає також застановитися над нашим повсякденним ставленням до довкілля та дарованих Богом природних ресурсів. Варто пам’ятати, що кожен кіловат і навіть ват теплової чи електричної енергії – це безцінний дар Творця, що спонукає кожного до відповідальності й бережливого її використання. Для справді віруючих людей питання бережливого ставлення до довкілля, заощадження природних ресурсів й підвищення енергоефективності повсякденного життя є свідченням віри в Бога Творця і Спасителя.

У контексті тривалої війни і загарбання ворогом наших природних скарбів, руйнування та відчуження об’єктів енергетичної інфраструктури постають численні виклики для всього паливно-енергетичного комплексу країни, насамперед у питанні забезпечення теплом і електрострумом наших помешкань.

Одночасно велика частка вже виробленої енергії й тепла витрачається намарно через застарілу та неефективну енергетичну систему від стадії генерування, під час розподілу й доставки і під час самого споживання.

У цьому аспекті кожен є співвідповідальним. Не лише держава має подбати про підвищення енергоефективності паливно-енергетичного комплексу та житлово-комунального господарства завдяки термомодернізації будівель, енергоефективному опаленню та боротьбі з втратами тепла й енергії в мережах. Кожен покликаний зменшити енергетичні втрати у власному помешканні, провівши комплексне утеплення чи хоча б утеплення вікон або їх заміну на більш енергоефективні, а також придбавши економні опалювальні прилади. Більшого можна завжди досягнути, об’єднуючи зусилля, і в цьому плані мотивуючими є зусилля тих ОСББ, які провели заходи з утеплення своїх багатоквартирних будинків та встановлення ощадливих систем опалення, таким чином знизивши витрати енергетичних ресурсів та коштів на опалення на понад 50 %.

Велике значення для заощадження енергії мають не лиш енергоефективні опалювальні та побутові електроприлади, але й наші повсякденні звички та культура поведінки. Не обов’язково, особливо в кризовий для країни час, рівномірно опалювати велике помешкання, у якому проживають одна чи дві особи. Кожен градус зниження кімнатної температури економить 5-6% енергії та коштів на опалення.

Церква Христова не може бути осторонь сучасних енергетичних викликів. Піклуючись про добробут людини і збереження Божого створіння, вона закликає всіх людей доброї волі до своєрідного екологічного навернення: «Дієва відповідь на сучасні екологічні виклики залежить від нас усіх, починаючи від влади та державних природоохоронних органів, освітньо-виховних інституцій і громадських організацій і аж до окремих громадян. Кожен учасник суспільного процесу покликаний зробити свій внесок для збереження спільного природного дому, відповідно до принципів загального блага, солідарності, справедливості та субсидіарності».

Уже традиційно, у рамках Всесвітньої екуменічної ініціативи «Час відповідальності за створіння» (14 вересня – 17 жовтня), Екологічне бюро за підтримки Між‘єпархіальної екологічної мережі УГКЦ проводить екологічні місії, які цьогоріч, у контексті сучасних енергетичних викликів, мають на меті якомога ширше донести інформацію щодо технічних можливостей підвищення енергоефективності та заощадження природних ресурсів; плекати культуру енергоефективності та заощадження природних ресурсів серед вірних УГКЦ та широких верств населення, спонукати до оживлення віри завдяки актам екологічної дияконії у сфері заощадження енергії, а також сприяти подоланню нестачі ресурсів й наближенню перемоги та довгоочікуваного миру.

Просимо про підтримку екологічних місій з питань енергоефективності на єпархіальному, деканальному та парафіяльному рівнях, а також розраховуємо на  сприяння органів місцевого самоврядування та освітньо-виховних закладів.

Просимо про підтримку і запрошуємо вірних УГКЦ та всіх людей доброї волі, заощаджуючи енергію та природні ресурси, внести свою лепту задля перемоги над ворогом й відновлення миру, на який разом з нами спрагло очікує все Боже створіння.

Джерело