Протягом чотирьох днів, з 5 по 9 березня 2021 року у парафіяльно-монастирському центрі ім. Святого Папи Івана Павла ІІ при парафії Святих Кирила і Методія в Івано-Франківську проходили Духовні Вправи для хлопців і для чоловіків. Такі заходи священниками та сестрами Чернечої Родини Воплоченого Слова проводяться кілька разів на рік і багато людей мають чудову можливість скористатися і духовно відновитися. Цього разу було 15 учасників з різних міст України.

Автором таких Духовних Вправ є іспанський святий і містик Ігнатій Лойола, а в Україні ця книга «Духовних Вправ» побачила світ завдяки отцям Єзуїтам та видавництву «Свічадо». Цей підручник «духовних вправ» дійсно є цінною знахідкою для будь-кого, хто прагне вдосконалюватися у духовному житті, перемагати свої невпорядковані прив’язаності, боротися зі своїми спокусами та гріхами і зростати у чеснотливому житті. Однак самої книги недостатньо, варто знайти час, усамітнитися і під проводом священника брати у них участь, слухаючи науки, роздумуючи та беручи участь у духовних бесідах.

Що ж таке Духовні Вправи?

Духовні Вправи – це особливий і окремо виділений час для пізнання себе, щоб побачити, що є невпорядкованого у моєму житті, який порядок, лад треба зробити, з якими гріхами та недобрими звичками треба боротися; це час, щоб побачити свої невпорядковані схильності, прив’язаності, впертості щодо сотворінь на противагу необхідної прив’язаності до нашого Господа Ісуса Христа.

Під «духовними вправами», згідно слів автора «розуміються всі способи іспиту совісті, медитації (роздумування), контемпляціїї (споглядання), молитви вголос і розумової, та інших духовних діянь... Бо так, як прогулюватися, ходити і бігати є тілесними вправами, таким самим чином всі способи приготування та розположення душі, щоб позбавляти себе усіх невпорядкованих прив’язаностей, а відтак, вже позбавленими їх, шукати та віднайти божу волю у розположенні життя на здоров’я душі, називаються духовними вправами».

Хто може брати участь у Духовних Вправах?

У Духовних Вправах можуть брати участь усі бажаючі – і священники, і богопосвячені особи і миряни, світські люди. Головне, щоби людина розуміла на що вона йде і чого прагне від цього часу усамітнення, роздумів і молитви. Чому важливо розуміти на що вона йде? Тому що в цьому часі людина повинні відокремитися від своїх обов’язків і посвятити цей час, ці всі дні виключно на спілкування з Богом і роздуми над власним життям і над таїнствами з життя Ісуса Христа.

Святий Ігнатій навчає, що учасник, будучи вільним від справ і бажаючи осягнути якомога більшого поступу, зможе цього успіху досягнути, якщо «віддалиться від своїх друзів та знайомих і від усіляких земних турбот, перейшовши, наприклад, з дому, де живе, до іншого дому чи кімнати, аби якомога більше бути на самоті і відтак мати змогу щодня ходити на літургію і на вечірню, не остерігаючись, що хтось його потривожить чи стане на перешкоді. Таке усамітнення має поряд з багатьма іншими такі три головні переваги: По-перше, віддаляючись від друзів і знайомих та від поточних не надто впорядкованих занять, щоб служити Господу Богові і славити Його, ми здобуваємо чималу заслугу в очах Його Божої Величі. По-друге, перебуваючи у такому усамітненні і не розпорошуючи увагу на багато різних питань, а натомість зосереджуючись на одному, а саме на служінні нашому Творцеві і на духовному поступі, ми можемо вільніше спрямовувати свої природні здібності на досягнення такої бажаної мети. По-третє, чим більше ми усамітнюємось та відокремлюємось, тим більше можемо зближуватися і поєднуватися з нашим Творцем і Господом, а чим більше ми у такий спосіб з Ним поєднуємось, тим більшою є наша здатність сприймати дари та ласки від щонайвищої Божої доброти» (ДВ, 20).

Де проводяться такі заходи?

Ігнатіївські духовні вправи в наших чернечих домах Згромадження Воплоченого Слова проповідуємо кілька разів на рік, звичайно, запрошуючи до участі у них наших парафіян, третьочинців, молодь та всіх бажаючих, як і мирян так і духовних осіб, одружених і неодружених, незалежно від віку. Рівно ж ми самі, як члени Чернечої Родини Воплоченого Слова, в них беремо участь – щороку на 5 днів і кожних десять років на місяць.

Яка користь для людини від таких Духовних Вправ?

- допомагають пізнати себе в світлі Божого слова – свої гріхи, звички, невпорядковані прив’язання з допомогою іспиту сумління;

- направляють розум на пізнання Бога і правди;

- допомагають виховувати силу волю з допомогою певних роздумувань та схиляють її до добра;

- допомагають впорядковувати своє життя, нагадуючи нам про наші найважливіші обов’язки перед Богом і перед ближніми (Господь, Церква, родина, суспільтво);

- допомагають розпізнати, як діє Бог в нашому житті і в нашій душі і як діє злий дух – через вивчення правил розпізнавання духів;

- допомагають окреслити план особистого життя, тобто зробити порядок у житті, щоб вистарчало часу на все;

- допомагають розпізнати покликання – чи то до одруженого стану чи до богопосвяченого життя, чи до священичого служіння;

- допомагають глибше пізнати Бога через читання та роздумування над Святим Писанням.

Є така прекрасна молитва, яку пропонує Святий Ігнатій в останньому роздумуванні-спогляданні і її варто всім нам християнам щоденно повторювати, стаючи перед Господом такими як ми є, грішними і немічними, але уповаючими на Божу любов і Боже прощення:

«Візьми, Господи, і прийми всю мою свободу, мою пам’ять, мій розум, і всю мою волю – усе, що маю і чим володію. Ти, Господи, все це дав мені – Тобі тепер повертаю: усе Твоє. Розпоряджайся всім згідно з Твоєю волею; мені ж дай любов Твою і благодать, яких мені достатньо» (ДВ, 234).

Повідомив о. Йосафат Бойко, ВС